sobota, 23 stycznia 2010

Nowe zawody mogą powstawać

 *
Od 1 stycznia 2005 r. obowiązuje klasyfikacja wprowadzona rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 8 grudnia 2004 r. (Dz.U Nr 265, poz. 2644) oraz rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 czerwca 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U Nr 106, poz. 728).
Wprowadzanie nowych danych na temat zawodów do  klasyfikacji, oraz wprowadzanie do niej nowych zawodów/specjalności, dobywa się około raz na dwa lata - w drodze zachodzących zmian ww. rozporządzenia.

Wszelkie stowarzyszenia dotyczące rzeczywistego ukształtowania się już na rynku nowego zawodu, związki zawodowe, organizacje pracodawców czy inne struktury kompetentne mają prawo do zgłaszania w postaci wniosków, propozycji nowych zawodów i specjalności.
*
Wniosek powinien zawierać uzasadnienie celowości wprowadzenia zawodu do klasyfikacji, opis zawierający krótką syntezę zawodu i zadania zawodowe, a także informacje dotyczące wymaganego wykształcenia oraz regulacji prawnych danego zawodu, jeśli takie obowiązują.
Wniosek należy kierować na adres:
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Departament Rynku Pracy
00-349 Warszawa, ul. Tamka 1

Klasyfikacja zawodów i specjalności, opis zmian na dzień 1 lipiec 2007,  w której ukazana została struktura klasyfikacji, alfabetyczny indeks zawodów jest do pobrania na portalu MPiPS - Portal Publicznych Służb Zatrudnienia.
*
Link do strony na temat klasyfikacji zawodów i specjalności:
http://www.psz.praca.gov.pl/main.php?do=ShowPage&nPID=867758&pT=details&sP=CONTENT,objectID,868220
 *
Przy pisaniu tekstu posiłkowałam się danymi z portalu MPiPS - Portal Publicznych Służb Zatrudnienia .
link:
MPiPS Portal Publicznych Służb Zatrudnieniahttp://www.psz.praca.gov.pl/index.php

Elżbieta Beata Szczygielska, pedagog pracy, mgr doradztwa zawodowego (in the field of Pedagogy Vocational consulting), poetka, terapeuta i nauczyciel (Sensei) ReiKi, taroterapeutka itd...
*

INDEKS ZAWODÓW czyli spis zawodów

INDEKS  ZAWODÓW to spis zawodów ujętych alfabetycznie
INDEKS  ZAWODÓW - ujętych w klasyfikacji zawodów i specjalności wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracyz dnia 8 grudnia 2004 r. (Dz.U. Nr 265, poz. 2644), zmienionej rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 czerwca 2007 r. (Dz. U. Nr 106, poz. 728)
O alfabetycznym indeksie zawodów można  poczytać i pobrać spis ze strony
MPiPS Portal Publicznych Służb Zatrudnienia  http://www.psz.praca.gov.pl/main.php?do=ShowPage&nPID=867758&pT=details&sP=CONTENT,objectID,868220

E.S.

Co to jest Klasyfikacja zawodów i specjalności ?

*
Klasyfikacja zawodów i specjalności to struktura (inaczej schemat) grupujący poszczególne zawody
w coraz bardziej wytypowane grupy oraz ustala ich symbole i nazwy, a to wszystko po to by wprowadzić w porządek i łatwiejsze poruszanie się po zawodach .
*
Wybrane informacje na temat schematu klasyfikacji, definicja pojęcie zawodu z:

Ujednoliconego  tekstu Załącznika do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy
z dnia 8 grudnia 2004 r. (Dz. U. Nr 265, poz. 2644), zmieniony rozporządzeniem
Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 czerwca 2007 r. (Dz. U. Nr 106, poz. 728).


Niniejszy dokument nie stanowi źródła prawa i ma charakter wyłącznie pomocniczy.
Wiążące teksty aktów prawnych są opublikowane w Dziennikach Ustaw.


    Klasyfikacja jest pięciopoziomowym, hierarchicznie usystematyzowanym zbiorem zawodów i specjalności występujących na rynku pracy. Grupuje poszczególne zawody (specjalności) w coraz bardziej segregowane grupy oraz ustala ich symbole i nazwy. Klasyfikacja została opracowana na podstawie Międzynarodowego Standardu Klasyfikacji Zawodów ISCO-88, przyjętego na XIV Międzynarodowej Konferencji Statystyków Pracy w Genewie w 1987 r. oraz jego nowej edycji z 1994 r., tzw. ISCO-88 (COM), dostosowanej do potrzeb Unii Europejskiej. Zasadniczy układ klasyfikacji, kryteria klasyfikacyjne oraz system kodowy przyjęto zgodnie z tymi standardami.
Struktura klasyfikacji oparta jest na systemie pojęć, z których najważniejsze to: zawód, specjalność, umiejętności oraz kwalifikacje zawodowe.
Zawód zdefiniowany został jako zbiór zadań (zespół czynności) wyodrębnionych w wyniku społecznego podziału pracy, wykonywanych stale lub z niewielkimi zmianami przez poszczególne osoby i wymagających odpowiednich kwalifikacji (wiedzy i umiejętności), zdobytych w wyniku kształcenia lub praktyki. Wykonywanie zawodu stanowi źródło dochodów. 
Zawód może dzielić się na specjalności. Specjalność jest wynikiem podziału pracy w ramach zawodu, zawiera część czynności o podobnym charakterze (związanych z wykonywaną funkcją lub przedmiotem pracy), wymagających pogłębionej lub dodatkowej wiedzy i umiejętności, zdobytych w wyniku dodatkowego szkolenia lub praktyki.Umiejętność określono jako sprawdzoną możliwość wykonania odpowiedniej klasy zadań w ramach zawodu (specjalności), natomiast przez kwalifikacje zawodowe rozumiane są układy wiedzy i umiejętności wymagane do realizacji składowych zadań zawodowych.
Struktura klasyfikacji jest wynikiem grupowania zawodów na podstawie podobieństwa kwalifikacji zawodowych wymaganych dla realizacji zadań danego zawodu (specjalności), z uwzględnieniem obydwu aspektów kwalifikacji, tj. ich poziomu i specjalizacji. Wymienione kryteria posłużyły grupowaniu poszczególnych zawodów i specjalności w grupy elementarne, a te z kolei w bardziej zagregowane grupy średnie, duże i wielkie.
W efekcie struktura klasyfikacji obejmuje: 10 grup wielkich, 30 grup dużych (jako wewnętrzny podział grup wielkich), 116 grup średnich (jako wewnętrzny podział grup dużych) i 392 grup elementarnych (jako wewnętrzny podział grup średnich), przy czym grupy elementarne obejmują 1770 zawodów i specjalności.
Osiem z dziesięciu grup wielkich (grupy od 2 do 9) wymaga kwalifikacji zaliczonych do czterech wyżej zdefiniowanych poziomów. Poziomu kwalifikacji nie określono w przypadku grup wielkich 1 i 10. Dla grupy 1 jako kryterium grupowania zastosowano „funkcję tworzenia polityki i prawa oraz zarządzania”, zaś dla grupy 10 „obowiązki wojskowe”.

Ujednolicona klasyfikacja zawodów i specjalności - wg stanu na dzień 1 lipca 2007 r.

Ujednolicona klasyfikacja zawodów i specjalności - wg stanu na dzień 1 lipca 2007 r.

Od 1 stycznia 2005 r. obowiązuje klasyfikacja wprowadzona rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 8 grudnia 2004 r. (Dz.U Nr 265, poz. 2644) oraz rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 czerwca 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U Nr 106, poz. 728).
Więcej informacji można uzyskać wchodząc w link do opisu
Klasyfikacji zawodów i specjalności http://www.psz.praca.gov.pl/main.php?do=ShowPage&nPID=867758&pT=details&sP=CONTENT,objectID,868220
*  
Znajduje się to na portalu:
MPiPS Portal Publicznych Służb Zatrudnienia
 to portal dla osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy, można uzyskać wiadomości dla poszukujących pracy, dowiedzieć się o ważnych aktach prawnych, ofertach pracy, jak szukać pracy, jak przygotować się do rozmowy, dowiedzieć się o prawach poszukującego pracy, oraz programach rynku pracy.

Elżbieta Beata Szczygielska, doradca zawodowy
Powered By Blogger